Vypěstování citrusu ze semínka je velmi jednoduché. Můžeme si tak vyzkoušet pěstování citrusů ve svých podmínkách bez toho, abychom experimentovali s drahými rostlinami. Pokud bychom chtěli i to, aby nám náš semenáč citrusu kvetl a plodil, tak to je běh na dlouhou trať, protože semenáče citrusů kvetou mnohdy až po 10-15letech a někdy ještě později. Ve většině případů se proto rostlinky vypěstované ze semene roubují nebo očkují. Výhodou vlastních semnáčů je taky skutečnost, že se přizpůsobí podmínkám místa, kde je pěstujeme.
Sehnat semínko citrusu není žádný problém. Můžeme použít semínka z pomeranče, citronu, grepu a pokud máme štěstí tak třeba i z pomela. Semínka z mandarinek nejsou k vysévání moc vhodná, protože rostlinky mají horší kořenový systém. Na semenáče pomeranče můžeme později naroubovat skoro jakýkoliv citrus. Má taky docela rychlý růst a společně s grepem nebo pomelem jsou nejvhodnější pro pěstování do bytových podmínek. Citrusových druhů vhodných pro pěstování je daleko vice, ale jejich semena jsou hůře dostupná.
Je vhodné vysévat více semínek. Semenáče nezabírají moc místa a můžeme si z nich později vybrat nejsilnější a nejlépe rostoucí rostlinky. Ne všechny rostlinky po vyklíčení pěkně rostou, některé jsou neduživé a stagnují v růstu. Před výsevem můžeme semena namočit do vody, klidně i na několik dnů nebo týdnů. Můžeme tak postupně střádat další semínka bez obavy, že nám přeschnou. Jen občas vyměníme vodu, aby nezačala zahnívat od zbytků dužniny. Takto namočená semena nesmíme nechat přeschnout, ale po vytažení z vody rovnou vyséváme.
Posbíraná semena vyséváme do lehčího substrátu. Každý pěstitel má svou směs, ale základem by měla být rašelina nebo rašelinový substrát a měla by mít neutrální až mírně kyselé PH. Na spodek nádoby ( pod substrát ) dáme vrstvu písku nebo perlitu. K výsevu použijeme větší květináč nebo nějakou plastovou vaničku, nejlépe průhlednou. Pokud vyséváme semena z několika druhů citrusů, tak si výsevy označíme nebo přímo na vaničku popíšeme fixou kde jsme co vyseli. Průhledná vanička nám později usnadní kontrolu kořenů. Substrátu nesypeme plnou nádobu, ale jen větší část, rozprostřeme na něj semena a zasypeme další malou vrstvou substrátu a mírně utlačíme.
Po vysetí můžeme nádobu zakrýt ( s dostatečnou vzduchovou mezerou ) igelitovým sáčkem nebo nádobu nezakrýváme vůbec. Každý způsob pěstování má své výhody i nevýhody. Pokud výsev zakryjeme sáčkem, tak nám výsev méně přesychá a lépe se udržuje vlhkost, která svědčí vzcházejícím rostlinkám a ty rychleji rostou. Na druhou stranu si takto zakryté rostliny musíme hlídat, aby nechytily “plíseň”. Později taky musíme takto pěstované rostliny postupně otužovat a zvykat na suchý vzduch mimo sáček. U nezakrytého výsevu si musíme vice hlídat, aby nám nepřesychal substrát. Vzejíté rostlinky pomaleji rostou, ale nemusíme je otužovat a zvykat na suchý vzduch.
Po vzejítí a vytvoření dvou pravých lístků bychom měli rostlinky přesadit každou samostatně. Můžeme přesazovat i později, ale budeme mít více práce s rozplétáním kořenů, které se mohou poškodit. Vybíráme rovné, nerozvětvené a silné rostlinky. Přesazujeme do malých květináčků, kelímků od jogurtu nebo do spodních částí z odříznutých PET lahví. Nádoby nesmí být moc malé aby nepřesychaly a zároveň moc velké, aby vlhký sustrát ( který není vyplněný kořenovým balem ) nekvasil a nezahníval. Ve spodní části nádoby by měly být otvory pro odtok vody. Při přesazování opět nejdříve na dno nádoby nasypeme drenážní vrstvu. Další přesazování semnáčků provádíme až kořenový bal vyplní nádobu ( většinou začnou vylézat konečky kořenů spodními otvory v nádobě ) a volíme nádobu větší o 4-6cm na průměru.
V případě uvedeném na poslední fotografii byl pro přesazení mladých semenáčků použit plastový truhlík na květiny. A to z důvodu většího objemu zeminy a menší náchylnosti na přesychání substrátu. Vzdálenost rozesazených rostli asi 8cm.
Po dosažení síly kmínku min. 5mm je rostlinka vhodná k roubování nebo očkování. Než nám citrus do takové velikosti naroste, můžeme využít čas a nastudovat si něco o citrusech. Hodně informací je na internetu nebo v literatuře. Můžeme si tak vybrat druh nebo odrůdu, kterou budeme chtít na semenáček naroubovat. Rostlinu můžeme taky dále pěstovat bez roubování jako okrasnou a čekat jestli nás časem odmění květy.
Během celé doby pěstování citrusových rostlin musíme myslet na to, že bychom neměli náhle střídat a měnit teplotu a polohu umístění rostlinek. Při náhlých přesunech rostlin na stanoviště s rozdílnými podmínkami ( světlo a teplota ) je vhodnější rostliny zakrýt igelitovým sáčkem a na novém stanovišti je postupně aklimatizovat. Špatná aklimatizace nebo nevhodné stanoviště mívá za následek shazování listů.