Citrus je známé označení rozsáhlého botanického rodu rostlin z čeledí routovitých (Rutaceae).
Tvoří menší až střední stále zelené stromy nebo keře. Listy mají jednoduché s hladkým nebo pilovitým okrajem. Tvar listu se velmi liší a může být úzký s ostrou špičkou až po široký oválný. Taktéž se liší řapíky listů, které mohou být úzké ( mandarinky, pomeranče ) a po široké ( grepy a pomela ). U některých odrůd v úžlabí kožovitých listů vyrůstají jednoduché trny různé délky.
Citrusy se mohou pěstovat i v nádobách, kde kvetou, plodí a plody se svou kvalitou neliší od těch, které si můžeme koupit v obchodě.
|
Dozrávání plodů je u nejrannějších citrusů 5 měsíců, ale u pozdních může být více než 1 rok. Taktéž se liší doba po kterou vydrží plody na rostlině. U některých druhů mají plody lepší chuť ještě před úplným dozráním ( vybarvením ), některé vydrží jen krátkou chvilku po dozrání a takzvaně “pufnou“ a jiné vydrží na rostlině i několik měsíců bez ztráty kvality. Plody se skládají z vnější kůry (flaveda), které má různě barevnou škálu od bílé, přes žlutou a oranžovou až po zelenou. Pod kůrou se nachází měkká šťavnatá dužnina dělená na segmenty, obalené do vláknitého obalu bílé barvy (albedo).
Nejrychleji začínají plodit roubované nebo řízkované rostliny a to ve třetím až čtvrtém roce. Nejdéle to trvá rostlinám ze semene, které mohou zakvést až v 15, 20, ale i v 30 letech. Plná plodnost u řízkovanců nebo roubovanců je od 6-10 roku.
Nejznámější z citrusů jsou mandarinky, pomeranče, grapefruity a kyseloplodé citrusy. V poslední době se ale objevují i hybridní citrusy, jako jsou například tangor Ortaniques či tanželo Mineola, které známe i z naších obchodů.
Většina citrusů potřebuje pro svůj vývoj 22-24°C, aktivní růst začíná již při 12°C. Při poklesu teploty pod 10°C se růst zastavuje a rostliny přechází do stavu klidu ( dormace ), v kterém může být udržována několik měsíců a v našich podmínkách tak přezimovat. Se snižováním teploty se snižují i nároky citrusů na světlo, vodu a živiny. Některé s hybridních citrusů snesou teploty -12 až -19°C jako např. Trifeola nebo některá citrumela. Bohužel odolné hybridní citrusy jsou zatím kyselé s větší nebo menší příchutí ponciru ( jehož bylo většinou použito při křížení ) a používají se hlavně na podnože pro roubování a očkování. |
Citrusy jsou světlomilné rostliny, jejich listy však mohou být v létě poškozeny slunečními paprsky a proto pokud jsou pěstovány v bytě bude se jim nejlépe dařit na východním nebo západním okně.
V letních měsících zaléváme 1x denně vlažnou měkkou vodou, nesmí však dojít k přemokření kořenového balu ( v podmisce nesmí stát voda ). Vhodné je pravidelné rosení listů. Půdu potřebují citrusy lehkou s dostatkem humusu, slabě kyselou pH 6,5-7,0. Přihnojujeme 1x-2x za 14 dnů. Složení hnojiva měníme podle ročních období a podle toho, zda jde o rostliny kvetoucí nebo jen v růstu. V zimních měsících většinou nehnojíme vůbec.
|